Elektronik ve Güç··8 dk okuma
Motor ve ESC Seçimi: KV, Akım ve Verim Hesapları
Aracınız havada duruyor ama uçuş süresi beklediğinizin yarısı — ya da ESC bir manevrada yanıyor. Sorun genelde motorda değil, seçim yapılırken atlanan üç satırlık hesapta.
Bir multirotor kurulumunda en çok pişman olunan karar motor ve ESC seçimi. Sebebi de şu: seçim anında elinizde sadece ürün sayfasındaki “maksimum itki” rakamı oluyor, uçuşta ise sizi asıl ilgilendiren şey o rakamın çok altındaki bir çalışma noktası. Araç kalkıyor, havada duruyor, hatta iyi görünüyor — ama uçuş süresi hesapladığınızın yarısı çıkıyor.
İkinci klasik senaryo daha pahalı: her şey haftalarca sorunsuz çalışıyor, sonra rüzgârlı bir günde agresif bir manevrada bir ESC duman çıkarıyor. Log’a bakıyorsunuz, hover akımı 2 A. “30 A’lik ESC nasıl yandı?” Cevap: hover akımına göre seçtiğiniz için.
Bu yazıda motor ve ESC seçimini üç somut hesaba indiriyoruz — KV/pervane takası, verim (g/W) üzerinden uçuş süresi, ve motordan bataryaya kadar akım bütçesi. Sayıları uydurmamak için örnekleri gerçek bir üretici veri sayfası üzerinden yürüteceğiz.
KV gerçekte ne söyler, ne söylemez
KV (RPM/V, volt başına devir), motorun yüksüz durumda volt başına kaç tur atacağını gösteren sabittir. 300 KV’lik bir motor 23 V’ta yaklaşık 6900 RPM’e kadar çıkabilir demektir — pervane takılı değilse.
Farkı gerçek veriyle görmek en iyisi. T-Motor MN5006 KV300, P17×5.8” pervaneyle 6S’te tam gazda 23.22 V’ta 5491 RPM ölçmüş. Yüksüz beklenti ~6970 RPM iken yük altında ~%21 düşüyor. Yani KV bir tavan değil, bir ölçek çarpanı: aynı gövdede KV’yi yükseltmek daha hızlı dönme eğilimi, daha az tork demek.
KV’yi tek başına değil, üç şeyle birlikte okuyun: hücre sayısı (S), pervane çapı/hatvesi ve stator boyutu. Üreticilerin motor adlandırması genelde stator ölçüsüdür: “5006” ≈ 50 mm stator çapı, 6 mm stator yüksekliği. Stator ne kadar büyükse motor o kadar çok bakır ve demir barındırır; aynı akımda daha çok tork üretir ve daha az ısınır. Küçük statora yüksek KV sarıp büyük pervane takmak, ısınmayı ve verim kaybını satın almaktır.
Yüksek KV + küçük pervane mi, düşük KV + büyük pervane mi?
Bu takasın en temiz örneği aynı üreticinin aynı statorlu iki motoru. Aşağıdaki tablo T-Motor MN5006’nın iki KV varyantının kendi önerilen pervaneleriyle 6S verisidir (KV300 + P17×5.8”, KV450 + P15×5”):
| Ölçüm | KV300 + 17” | KV450 + 15” |
|---|---|---|
| %60 gaz itki | 1119 g | 1458 g |
| %60 gaz verim | 10.18 g/W | 7.61 g/W |
| %100 itki | 2538 g | 3218 g |
| %100 akım | 15.41 A | 26.28 A |
| %100 verim | 7.09 g/W | 5.35 g/W |
| Tepe akım (180 s) | 20 A | 26 A |
| İç direnç | 125 mΩ | 60 mΩ |
Aynı stator, aynı ağırlık sınıfı, aynı batarya. Düşük KV + büyük pervane paketi tepe itkiden ~%21 feragat ediyor, buna karşılık aynı gaz seviyesinde belirgin biçimde daha yüksek g/W veriyor. Karşılaştırma “motor motora” değil “paket pakete” — pervane de değişiyor ve zaten olay bu.
| Seçim | Ne zaman tercih edilir |
|---|---|
| Düşük KV + büyük pervane | Uzun havada kalma, ağır faydalı yük, kararlı görev uçuşu. Otonom görev araçlarının varsayılanı. |
| Yüksek KV + küçük pervane | Hızlı ivmelenme, agresif manevra, dar gövde/pervane payı, yüksek rüzgâr toleransı. |

Verim (g/W) neden T/W oranından daha kritik olabilir?
Kalkış ağırlığına göre itki oranı (T/W) bir güvenlik ve otorite ölçüsüdür: 2:1’in altına inen bir araç rüzgârda ve manevrada yeterli marja sahip değildir. Ama T/W uçuş süresini söylemez. Onu söyleyen g/W’dır: bir watt harcayarak kaç gram kaldırdığınız.
Kritik nokta şu: g/W sabit değil, gazla düşer. Yukarıdaki KV300 tablosunda %40 gazda 13.02 g/W, %100 gazda 7.09 g/W. Yani aracınızı motorların tepe bölgesinde uçmaya zorlayan her fazla gram, size iki kez fatura çıkarır — hem daha çok watt çeker hem de her watt’ı daha verimsiz kullanır.
Pratik kural: hover çalışma noktanız veri sayfasının verimin en yüksek olduğu alt-orta bölgesine düşsün, tepe bölgesine değil.
Hover itkisi (motor başına) = Kalkış ağırlığı (g) / Motor sayısı
Uçuş süresi (dk) ≈ (Kapasite_Ah × kullanılabilir_oran / Toplam_akım_A) × 60
Örnek: 2400 g kalkış ağırlıklı bir quad, MN5006 KV300 + 17” paketiyle.
Motor başına hover itkisi = 2400 / 4 = 600 g
Veri sayfası (6S): %40 → 501 g @ 1.63 A
%45 → 640 g @ 2.21 A
600 g için ara değer: 1.63 + (600-501)/(640-501) × (2.21-1.63) ≈ 2.04 A
Motor toplamı (hover) = 4 × 2.04 ≈ 8.2 A
Aviyonik yükü = A_avi (ÖLÇÜN: companion, gimbal, telemetri, alıcı)
A_avi için tahmin yürütmeyin; aracı tezgâhta çalıştırıp güç modülünden okuyun. Jetson sınıfı bir companion computer’ın çektiği akım iş yüküne göre değişir, tek bir rakam vermek yanıltıcı olur. Diyelim ölçtünüz ve 2.0 A çıktı:
Toplam hover akımı = 8.2 + 2.0 = 10.2 A
6S 6.0 Ah paket, %80 kullanılabilir kapasite:
Uçuş süresi ≈ (6.0 × 0.80 / 10.2) × 60 ≈ 28 dk (hover, rüzgârsız)
Bu rakam üst sınırdır. Rüzgâr, seyir hızı ve manevra ortalama akımı yukarı çeker; gerçek görev uçuşunda bunun belirgin altında bir süre bekleyin.
Akım bütçesi: motordan ESC’ye ve bataryaya
Uçuş süresini hover akımı belirler, donanım seçimini tepe akımı belirler. İkisini karıştırmak yazının başındaki yanmış ESC hikâyesidir.
Tepe toplam akım = Motor tepe akımı × Motor sayısı
ESC sürekli derecesi ≥ Motor tepe akımı × 1.2 … 1.3 (%20-30 pay)
Gerekli batarya sürekli akımı = Tepe toplam akım
Batarya sürekli C = Gerekli akım (A) / Kapasite (Ah)
Aynı örnekle:
Motor tepe akımı (veri sayfası, 180 s) = 20 A
ESC minimum sürekli derece = 20 × 1.3 = 26 A → 30 A veya üstü seçilir
Tepe toplam akım = 20 × 4 = 80 A
6.0 Ah paket için gereken sürekli C = 80 / 6.0 ≈ 13.3C
Etiket C değerleri iyimser olduğu için %70 türetme uygulayın:
Aranan etiket C ≈ 13.3 / 0.7 ≈ 19C → 20C ve üstü paket
Etiket C değerine körü körüne güvenmeyin: sektörde yaygın gözlem, paketlerin etiketteki sürekli akımın %60-70’i civarında gerçekçi çalıştığı yönünde. Aynı mantık ESC’ler için de geçerli — bir ESC’nin “tepe” derecesi genelde saniyeler mertebesinde bir değerdir, sürekli derece bunun yaklaşık %60-70’idir.
Güvenlik uyarısı: LiPo paketler kısa devrede ve aşırı akımda termal kaçağa girer. Yüksek akım hattında (batarya → PDB → ESC) gevşek lehim, ince kablo veya yetersiz konnektör seçmeyin; bu bağlantılar direnç üretir, direnç ısı üretir. Tüm akım testlerini pervaneler sökülmüş halde, aracı sabitleyerek yapın.
ESC tarafı: protokoller, BEC ve kalibrasyon
ESC seçiminde akım derecesinden sonra bakılacak ikinci şey protokol desteği. ArduPilot’ta protokol MOT_PWM_TYPE ile seçilir:
| Protokol | MOT_PWM_TYPE | Not |
|---|---|---|
| Normal PWM | 0 | 1000-2000 µs, kare hızı 50-490 Hz (RC_SPEED). Kalibrasyon gerekir. |
| OneShot | 1 | Ana döngü hızına kilitli. ArduPilot dokümantasyonu düz PWM’e göre “az avantaj” sağladığını belirtiyor. |
| OneShot125 | 2 | Darbe genişlikleri 8’e bölünür. IOMCU’lu kartlarda yalnız AUX çıkışlarında çalışır. |
| DShot150 | 4 | Uzun kablo mesafeli büyük araçlar için önerilen dijital seçenek. |
| DShot300 | 5 | Çift yönlü DShot (BDShot) telemetrisi için tercih edilen hızlardan. |
| DShot600 | 6 | Küçük araçlarda en yaygın kullanım. |
| DShot1200 | 7 | En yüksek hız. |
Ne zaman fark eder? Küçük ve çevik araçlarda kontrol döngüsü hızlıysa DShot’ın gecikme ve tekrarlanabilirlik avantajı ölçülebilir. Büyük, ağır, uzun kablolu bir görev aracında asıl kazanç hızdan değil, DShot’ın yapısal özelliklerinden geliyor: değerler checksum ile korunur, ESC ile uçuş kontrolcüsü arasındaki saat farkı uçuşu etkilemez ve kalibrasyon gerekmez. Çift yönlü DShot ile ESC’den RPM telemetrisi de alabilirsiniz (BLHeli32/AM32 sınıfı ESC’lerde).
Pixhawk ve CubeOrange gibi IOMCU yardımcı işlemcisi olan kartlarda DShot’ı MAIN çıkışlarına değil AUX çıkışlarına bağlamanız gerekir (4.5+ sürümlerde bazı kartlarda BRD_IO_DSHOT ile MAIN de mümkün olabiliyor). MAIN’e bağlarsanız sistem sessizce normal PWM’e düşer — bu, “DShot kullanıyoruz” sanıp aslında kullanmamanın en yaygın yolu.
Analog PWM ESC kullanıyorsanız kalibrasyon şart. ArduPilot’ta en pratik yol yarı otomatik yöntem: ESC_CALIBRATION = 3 yazıp aracı kapatın, sonra bataryayı takın. MOT_PWM_MIN / MOT_PWM_MAX tipik olarak 1000 / 2000’dir. Kalibrasyon öncesi pervaneleri mutlaka sökün, USB’yi çıkarın.
BEC (battery eliminator circuit — ESC üzerindeki dahili regülatör) konusunda dikkatli olun: bir BEC’in akım kapasitesi genellikle küçüktür ve servo/gimbal gibi yükler tepe akım çeker. Airdrop servosu, gimbal ve companion computer gibi tüketicileri ESC BEC’ine yığmayın; ayrı ve yeterli akımlı bir regülatör kullanın. Uçuş kontrolcüsünü ise ölçüm de yapan bir güç modülünden besleyin — ArduPilot bunu brown-out riskini azalttığı ve düşük batarya failsafe’ini mümkün kıldığı için öneriyor.
Isınma ve soğutma
Sıcaklık, seçiminizin doğru olup olmadığını söyleyen en dürüst ölçüdür. Üretici veri sayfaları bunu açıkça yazar: aynı MN5006 KV450, 601 W yük altında 10 dakika çalıştıktan sonra 82 °C ölçülmüş. Bu, “çalışıyor ama sınırda” bölgesinin nasıl göründüğüne dair somut bir referans.
Pratikte yapılacaklar: motor gövdesini kapalı hacimlere hapsetmeyin, ESC’leri pervane akışının içine veya gövde üzerindeki hava kanalına yerleştirin, ESC’leri köpük/bant içine sarmayın. Uçuştan hemen sonra motor ve ESC sıcaklığını kontrol edin — elinizle birkaç saniye tutamıyorsanız marj yok demektir. Çift yönlü DShot telemetriniz varsa ESC sıcaklığını log’lardan takip etmek en temiz yöntemdir.
Sık düşülen tuzaklar
ESC’yi hover akımına göre seçmek. Hover 2 A, tepe 15-20 A. Seçim tepe akıma göre yapılır; hover akımı sadece uçuş süresini hesaplar. Bu tek hata, yazının başındaki yanmış ESC’nin en yaygın sebebi.
Yanlış KV. 4S için tasarlanmış bir KV’yi 6S’te çalıştırmak devri ve akımı orantısız artırır. Motorun önerilen hücre aralığını (örneğin 4-6S) veri sayfasından doğrulayın ve pervaneyi o aralığa göre seçin.
Veri sayfasını farklı pervaneyle okumak. Tablodaki her satır belirli bir pervaneye aittir. Pervaneyi değiştirdiğinizde itki, akım ve verim satırlarının tamamı geçersizdir.
Etiket C oranına güvenmek. Hesabınızı türetilmiş (derated) değerle yapın, etiketle değil.
Düşük kaliteli kablo ve lehim. Yetersiz kesitli kablo ve soğuk lehim yüksek akımda ısınır ve gerilim düşümü yaratır. ESC güç uçlarına düşük ESR’li kondansatör kullanmak da standart uygulamadır; gerilim sıçramalarını bastırır.
MOT_THST_EXPO’yu varsayılanda bırakmak. ArduPilot’ta varsayılan 0.65’tir ve pervane çapına göre değişir (5” için ~0.55, 10” için ~0.65, 20” ve üstü için ~0.75 öneriliyor). Bazı ESC’ler kendi içinde doğrusallaştırma yaptığı için varsayılan değer kararlılık sorunu çıkarabilir; bu durumda itki tezgâhı ölçümüyle çok daha düşük değerlere (0-0.2) inmek gerekebiliyor.
Pratik özet
- İki ayrı hesap yapın: hover akımı → uçuş süresi; tepe akım → ESC ve batarya seçimi. Bu ikisini tek rakama indirgemeyin.
- ESC’yi motorun veri sayfasındaki tepe akımının 1.2-1.3 katı sürekli dereceye göre seçin, hover akımına göre değil.
- Hover çalışma noktanızı verim eğrisinin tepe bölgesine değil, alt-orta bölgesine oturtun. g/W farkı doğrudan uçuş süresidir.
- Batarya C hesabını türetilmiş değerle yapın (etiketin ~%70’i) ve tepe toplam akımı karşıladığını doğrulayın.
- Mümkünse DShot kullanın — kalibrasyon derdi biter, checksum koruması gelir. Pixhawk sınıfı kartlarda AUX çıkışlarına bağlamayı unutmayın, yoksa sessizce PWM’e düşersiniz.
- Her ilk uçuş sonrası motor ve ESC sıcaklığını ölçün. Tüm hesaplarınızın gerçek dünyada doğrulanması budur.
Güç sistemi doğru boyutlandığında görev tarafındaki her şey rahatlar: companion computer ve gimbal için bütçe kalır, SITL ve Gazebo üzerinde planladığınız uçuş profilleri sahada da tutar.
- motor
- esc
- kv
- verim
- lipo
- ardupilot